Volba typu antikorozní ochrany nádoby pro ohřev vody velmi často odpovídá tomu, co se v dané oblasti tradičně používalo dříve, avšak důležitým faktorem je i kvalita vody.
U většiny obecních vodovodů existují určité požadavky na parametry dodávané vody, například hodnota pH musí ležet v určitých hranicích, a proto je v tomto případě možné použít nádobu pro ohřev vody s jednou ze tří běžně používaných antikorozních ochran, a to měděnou, smaltovanou či nerezovou.
Co se týče studní a lokálních zdrojů vody, může se jejich složení místo od místa značně lišit.
Korozní vlastnosti vody jsou závislé na množství v ní obsažených látek a na tom, jak spolu tyto látky reagují. Odpovídající vyhodnocení kvality vody získáme pouze její analýzou. V určitých případech může být pro dosažení přijatelné kvality vody nutné použít filtr.
Hodnota pH, též nazývaná kyselost, je mírou koncentrace vodíkových iontů ve vodě. Vody s nízkou hodnotou pH jsou agresivní a rozpouštějí mimo jiné i kovy.
Vyhodnocení obsahu vápníku a hořčíku ve vodě. Často se udává v německých stupních tvrdosti (dH°) nebo v mg/l vápníku.
Vyskytuje se ve formě volného oxidu uhličitého, který může naleptávat povrchy. Přítomnost agresivního oxidu uhličitého v kombinace s nízkým pH a určitou tvrdostí vody způsobuje agresivitu vody.
Vysoký obsah chloridů může způsobovat agresivitu vody, zvláště v případech, kdy dochází k vytváření vodního kamene.
Je měřítkem obsahu rozpustných solí, jako jsou chloridy a sírany, ve vodě.